Vlaďka Procházková

Vlaďka Procházková je srdcem projektu Pracovny Ženy s.r.o. Plzeň. Ve svém životě prošla několika firmami na různých pozicích, které se vždy týkaly komunikace s lidmi. Pracovala v korporátech i v menších či větších rodinných firmách, má zkušenosti se státní správou i se soukromým podnikáním. V loňském roce v květnu dala výpověď z manažerské pozice v korporátní firmě a naplno se začala věnovat aktivitám pro ženy pod hlavičkou Pracovny Ženy s.r.o. Plzeň a pomáhat na svět smysluplným projektům. Proto je zároveň mentorem projektu Naše firmy  organizace NVIAS, která chce pomoci mladým lidem, aby mohli přetvářet své sny ve skutečnost. Zároveň se věnuje aktivitám pro ženy a dobročinným projektům např. pro Hospicovou péči DOMOV. Pořádá cesty po světě za poznáním a cesty do svého nitra na hodinách jógy ve studiu InSpirála, kde se k ní můžete přidat. Můžete se s ní domluvit na individuální konzultaci  v Pracovně Ženy s.r.o. Plzeň.

S čím lidem při koučování pomáháš?

Pro zdravé a naplněné vztahy s ostatními je důležitá komunikace. A prostřednictvím koučování se komunikace zlepšuje. Je to jako s autoškolou – když aktivně neřídím a jen studuji pravidla, nikdy ze mne nebude dobrý řidič a budu mít strach za volant usednout. A strach je nepřítel číslo jedna. Zaměřuji se na identifikaci strachů, kde a proč vznikly, jak se jich zbavit.  Učím své klienty pozorovat sebe sama a ctít své pocity. A pak přichází komunikace. Když rozumíme sami sobě, jsme si jistí a jsme ve své síle. Když umíme komunikovat sami se sebou, můžeme lépe mluvit s ostatními. A postupně se to zlepšuje, s prvními pozitivními výsledky přichází zjištění, jak je to snadné. Stačí jen ctít své pocity a umět o nich otevřeně mluvit.  Čím více budeme v komunikaci otevřenější, tím zdravější budou naše vztahy s ostatními. A to přináší opravdové štěstí do života.

S jakými problémy se na Tebe klienti nejčastěji obrací?

Mnoho lidí nemá v dnešní době čas se zastavit a uvědomit si svou situaci, proč se cítí nešťastní, vyčerpaní, nemocní… Nevšimnou si ve svém kolotoči bytí, že zapomněli žít, že praktikují honbu za tím mít, aby pak z toho mohli žít. Žijeme v konzumní společnosti silně zaměřené na výkon a spotřebu. Ale můžeme z toho kolotoče vystoupit. Jde to.

Jaké lidi by sis přála oslovit, aby se nebáli se s Tebou zkontaktovat?

Velmi ráda bych své služby nabídla především ženám. Vnímám, že ženská energie je více zaměřena směrem ven, tedy na vztahy s ostatními a ženy často upozaďují sami sebe, obzvlášť, když se jedná o naše nejbližší. Ale dokážou se tak chovat i v práci, v přátelství, v jakémkoliv kolektivu. A vlivem toho se cítí často nespokojené, nechválené, využívané, nešťastné ve svých životech. Mají pocit, že stále dělají něco pro ostatní a nikdo to dostatečně neocení.

Ženy mají v životě několik přechodových období, které není vždy úplně snadné zvládnout s lehkostí a mnohdy špatná volba priorit způsobí zhoršení vztahů a krizové situace. Mám na mysli např. čas kdy se ženy mají rozhodnout pro mateřství (mnoho žen jej v dnešní době oddaluje a pak nemůže otěhotnět). Dalším důležitým obdobím pro psychiku ženy je čas, kdy zůstává na mateřské dovolené a pak když se vrací do práce, mnoho žen se chce realizovat i v průběhu mateřských povinností a je často těžké to skloubit. I pro partnery, kteří možná měli jiné představy o tom, jaká jejich žena bude matkou a hospodyní na plný úvazek. Později přichází krize středního věku, v různém období rozvody, dnes moderní střídavá péče, která není pro ženy vůbec jednoduchá a pak také období stárnutí a také vyrovnání se smrtí. U smrti vůbec vnímám silné tabuizování naší společností a vnímám, že je potřeba toto téma více otevřít a jemně s ním pracovat. O tom všem si můžeme povídat a ráda pomohu najít uvolnění z nepříjemné situace, z nepříjemného pocitu.

Existuje nějaký návod nebo pravidlo pro lepší život v dnešní době?

Za mě je to jednoznačně vědomý přístup k životu. Důležité je, aby každý začal žít vědomě, to znamená přejít z pasivní fáze do aktivní. Přijmout myšlenku, že jsem sám svého štěstí strůjce a podle toho začít k sobě a ke svému životu přistupovat a začít jej vědomě tvořit. Tím ovlivňuji životy lidí, kteří žijí kolem mne. Do čeho vkládám energii, to vytvářím. I když jsme se narodili do života každý s jinou výbavou, naše osudy a životní příběhy jsou velmi podobné a většinou toužíme žít v harmonii, mít dobré vztahy a sdílet s někým radost ze života. Když nemůžeme radost sdílet, časem nám ji už téměř nic nepřináší. Naše energie chřadne a vyprchává, nemáme co vkládat a vytvářet. A obráceně. Čím víc radosti přineseme, tím více energie dostáváme zpět. Dělejme si tedy často radost navzájem.

 

 

 

 

 

Napsat komentář