Petra K Slade

Petra je holka z malé, české vesničky, která odešla ve dvaceti letech do Londýna na zkušenou a zůstala tam 15 let.  V současné době bydlí s partnerem a psem v domě u lesa v Brdech a pracují převážně z domova.

Jak se začal odvíjet tvůj příběh koučky?

Navenek jsem měla fajn život. Manžela, výborně placenou práci v Londýně, hezký byteček, spoustu přátel, cestování po světě. A přesto mi něco chybělo. Nebo spíš přebývalo. Frustrace, nuda, smutek, nespokojenost, nízké sebevědomí.

Řekla jsem si, že s tím něco udělám. Když se mi totiž něco nelíbí, tak to buď opravím nebo to změním.

Dopadlo to tak, že jsme se s manželem dohodli na rozvodu. Bylo mi 32 let a začínala jsem téměř od znova. Začala jsem se porozhlížet co bych mohla studovat, naučit se, co by mě bavilo a mohla do budoucna dělat a co by mě naplňovalo spokojeným pocitem. Uvažovala jsem nad psychologií, protože mě vždy zajímali lidé, jak smýšlejí, jak se chovají a reagují. Zaregistrovala  jsem na víkendový ukázkový kurz koučinku (což jsem do té doby vůbec neměla ponětí o čem to bude) a bylo jasno. Šla jsem do toho. To se stalo před pěti lety.

 

Co je potřeba změnit v myšlení, aby se ženy cítily sebejistě a měly se rády?

To je velmi individuální. Každá jsme jiná a jedinečná. Máme jiné zkušenosti, traumata, výchovu, názory, smýšlení, emoce a reakce. Neexistuje tedy jedno řešení.
Musíme sebe dobře poznat a přijmout to dobré i špatné s laskavostí k sobě. Pak případně chtít změnit to, co mi nesvědčí (staré názory, pohled na svět, reakce, chování atd).

Možná jedna univerzální rada pro změnu ve smýšlení je být sama sobě nejlepší přítelkyní. Chválit se, potěšit se, vypíchnout své silné stránky, být zvídavá a být k sobě upřímná a chovat se k sobě hezky. Starat se o sebe s nejlepší péčí. Hlavně zevnitř. Hezky nalakované nehty a upravené vlasy mi jistě pomůžou, ale ne když si budu říkat, že jsem úplně k ničemu.

Dát si čas uvědomit si co chci JÁ? A proč to chci? Bavíme-li se o sebejistotě a sebelásce, jak taková sebejistota vypadá, jak zní, jak ji cítím? Oblékněte si ji (pomyslně) na sebe, vyzkoušejte si ji, prohlédněte se v zrcadle ať víte, jak vám sluší.

Jak bys definovala co je to koučink?

Je to vztah mezi mnou a klientem, založený na důvěře. Je to dobře investovaný čas, energie a peníze pro osobní i profesní rozvoj. Jako Vaše koučka věřím plně ve Váš potenciál a jsem Vaším největším fanouškem. Naším společným cílem je Váš úspěch, naplnění, dosažení Vaší vize, cílů nebo přání. Pomáhám Vám podniknout konkrétní kroky, překonat překážky, být tím, kým chcete být. Společně toho dosáhneme rychleji a efektivně, než když jste na to sami.

 

Jaké metody při své práci používáš?

  • Aktivní poslouchání.
  • Upřímná zpětná vazba.
  • GROW rozhovor: určit cíl, prozkoumat realitu, najít možnosti, zavázat se k určitým krokům.
  • Přepisujeme zajeté názory a myšlenky, to, čemu věříme totiž můžeme změnit.
  • Různé nástroje k zorganizování se, plánování, rozebrání situace, komunikace, ale třeba taky vztahu k penězům.
  • Držíme se velmi specifických a vzájemných dohod, které jsou pro náš vztah a práci velmi důležité.
  • Mám pro Vás tři klíče k úspěchu: Láska k sobě | Vize | Akce

 

Co je tedy podstatou koučinku a jak probíhá?

Podstatou koučinku jsou důvěrné rozhovory, bezpečný prostor být sám/sama sebou bez předstírání, zatajování a nalhávání si. Je to čas, kdy si uvědomíte, CO chcete, PROČ to chcete a JAK toho dosáhnout. Překonáváte sami sebe, svoje vlastní překážky. Otevíráte si nové možnosti a příležitosti. Zkoušíte, vymýšlíte, plánujete, bojíte se, váháte, učíte se, chybujete, ale především se posouváte kupředu. To vše Vám pomůže k tomu, co chcete vytvořit.

Každý kouč může nabízet jiné služby a jiným způsobem. Já pracuji především online, přes Skype nebo po telefonu. Vyhovuje to mě i klientům, spojíme se z pohodlí domova nebo kanceláře.  První rozhovor trvá až 2 hodiny a je zdarma. V těchto dvou hodinách se dostatečně poznáme, zjistíme, jestli si vzájemně vyhovujeme. Je to jako ve vztahu, musíme si padnout do oka. Já chci vědět co chcete a potřebujete a co jste pro to ochotni udělat. Jestli to myslíte vážně. Jestli je teď ta správná chvíle, kdy chcete investovat čas, energii a peníze a jít do toho. A hlavně jestli Vám můžu pomoct. Vy zase máte možnost okouknout můj styl. Pokud si padneme do oka, domluvíme se jak dál.

Typicky spolupracujeme 3-6 měsíců, ale i déle. Výjimečně poskytuji individuální sezení v nepravidelných intervalech. I takové sezení může mít velký přínos.

 

Něco dalšího, co bys chtěla říci?

Mým ideálním klientem nebo klientkou jsou ti, kteří našli své poslání, dar nebo vášeň a jdou si za tím! Pomáhám jim uskutečnit velké a odvážné kroky s větší jistotou, kuráží a nadšením. Můžu ale pracovat v podstatě s kýmkoliv a téměř na jakékoliv téma, pokud si vzájemně vyhovujeme. Často pomáhám klientům zlepšovat vztah k sobě a s druhými, se sebevědomím, zvládat život či práci v klidu a pohodě.

Koučinku jsem se učila v Londýně, byl to diplomovaný kurz od certifikované akademie. Kurz jsem dělala při práci na plný úvazek, asi 20 měsíců. Obnášel 8 celodenních školení, 8 modulů formou samostudiua, 42h detailně doložené praxe, 3 ústní zkoušky (koučink před hodnotícím), písemná práce o 3000 slovech a také hodně práce na sobě.

Dnes mám odhadem přes 250 odkoučovaných sezení, rok a půl práce s vlastní placenou koučkou (UK) a 6ti měsíční skupinový program s top koučkou koučů (USA) a přibližně rok podstoupené terapie (Gestalt) v rámci osobního růstu. Doplňuji si vzdělání a techniky a inspiruji se od druhých koučů a terapeutů a učitelů. Vedla jsem několik svých skupinových workshopů. Pracuji především v anglickém jazyce, od té doby, co jsem zpět v ČR tak pracuji také s českými klienty.

 

Napsat komentář