Tereza Juppová

Teraza po střední škole hledala vysokoškolský obor, kde by nebyly přijímací zkoušky z matematiky, protože, ač se toužila vzdělávat, matematika jí vůbec nešla. Úplnou náhodou tak narazila na obor Sociální a kulturní antropologie a udělala přijímačky na Západočeskou univerzitu v Plzni. Přestože původně neměla přílišnou představu, co vlastně bude náplní studia, postupně si tenhle směr zamilovala a čerpá z něj dodnes. Díky antropologii si velmi rozšířila obzory ohledně „jiných“ kultur a s hrdostí o sobě říká, že je (mimo jiné) antropolog. Po škole začala pracovat v neziskové organizaci Občanská poradna Plzeň, kde více než 10 let působí jako odborný sociální poradce.

Jak ses dostala ke koučování?

Koučovat jsem začala z několika důvodů. V mém původním povolání poradce jsem postupně narazila na strop nějakého vývoje a postupu v poskytování poradenství. Také jsem u klientů začala zjišťovat, že někteří, by spíše než poradit v praktických věcech, potřebovali nějakým způsobem změnit náhled na jejich situaci, aby už je tolik netrápila. To jsem však v rámci poradenství dovedla jen zčásti. Navíc jsem si po narození dcer prošla psychickou krizí a úzkostnými stavy. Vyhledala jsem odbornou pomoc, ta mi pomohla dostat se z nejhoršího, ale nenabídla mi, co dál. Proto jsem začala číst knihy a studovat pochody lidské duše, mimo jiné se mi do ruky dostaly i knihy o osobním rozvoji. A shoda náhod mi přivedla do cesty jednu sympatickou koučku, kvůli které jsem se začala o koučink zajímat. Trvalo mi však ještě asi rok a půl, než jsem učinila definitivní rozhodnutí koučkou se sama stát.

Jaké jsou tvé konkrétní služby?

Nabízím individuální koučink, antistresový trénink a různé semináře k tématům osobního rozvoje. Jsou určeny pro každého, kdo řeší nějaký problém, nebo neví, co dál se životem a rád by na sobě začal pracovat. Klient se objedná na určitý termín a přijde na konzultaci. Zpravidla zpočátku mluví více on, popisuje svou situaci, jaká je v současné době. Poté se postupně spolu s klientem snažíme zjistit, jak by chtěl, aby se jeho situace změnila, jaké má nyní možnosti a co vše by se pro stanovený cíl dalo udělat. Už jen to, že klient o své situaci mluví s někým, kdo mu naslouchá, nepřerušuje ho a nehodnotí ho, je pro klienty příjemné a přínosné, protože o své situaci mohou začít uvažovat jinak.

Co je to antistresový trénink?

Většinou je součástí série koučovacích rozhovorů, který s klientem vedu. Jedná se o konzultaci, kde si objasníme hlavní příčiny stresu, a klient se naučí různé techniky, jak se stresem pracovat, jak případně změnit stravu, nebo jak si pomoct vitamínovými doplňky. A pořádám semináře nebo přednášky pro větší skupiny.

Co je tvým hlavním motorem při práci s lidmi?

Čím déle pracuji s lidmi, tím více potvrzuji, jak mě tahle práce baví a naplňuje. Pokud někomu pomůžete a máte pozitivní zpětnou vazbu, je to jeden z nejlepších pocitů na světě. Smyslem mého života je také moje rodina, která je pro mě klidným přístavem a zároveň mě v mé práci podporuje.

Jaké největší úspěchy máš za sebou?

Jeden z velkých úspěchů je, že mám zdravé a šikovné děti a hodného, podporujícího manžela. Mám radost ze všeho, co si naplánuji a povede se to. Ať je to dobrý oběd (mimochodem vaření je má další velká vášeň, výlet s rodinou nebo přednáška pro 50 lidí.

Co je pro Tebe osobně nejdůležitější ve Tvém životě?

Postupně jsem si došla k tomu, že je velmi důležité mít rád sám sebe a převzít odpovědnost za svůj život, protože pak najednou souzníte se svým okolím, nic vás jen tak nerozhodí a plní se vám dříve nemyslitelné sny.

Jaké byly Tvé podnikatelské začátky? A kdo Ti s nimi nejvíce pomohl?

Nejtěžší pro mě bylo rozhodnout se vystoupit z komfortní zóny zaměstnance a začít pracovat sama na sebe. S technickou stránkou to už tak složité nebylo, hodně mi pomohl můj muž a pár šťastných náhod.

Máš volný čas jen pro sebe? Pokud ano, jak jej trávíš?

Moc volného času vzhledem k dvěma malým dětem nemám, ale pokud mám volnou chvilku, ráda si čtu, jdu si zacvičit, nebo sama na procházku, kde přemýšlím o nesmrtelnosti chrousta.

Kdybys měla neomezené možnosti, jak bys je využila?

To je těžká otázka, ale pokud to vztáhnu ke své práci, přála bych si, abych mohla podpořit co nejvíc lidí v tom, aby přestali živořit a začali si svůj život užívat.

Napsat komentář